6o Πανελλήνιο Συνέδριο με θέμα «Φυτά και βότανα στον λαϊκό πολιτισμό και την επιστήμη»

Από τις 20 έως τις 22 Οκτωβρίου 2017 στην Καρδίτσα θα πραγματοποιηθεί το 6ο Πανελλήνιο Συνέδριο με θέμα αυτή τη φορά «Φυτά και βότανα στον λαϊκό πολιτισμό και την επιστήμη». Το Συνέδριο διοργανώνεται από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας - Τμήμα Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας και το Κέντρο Ιστορικής και Λαογραφικής Έρευνας «Ο Απόλλων» Καρδίτσας. Συνδιοργανωτές αυτού είναι η Περιφέρεια Θεσσαλίας - Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας, ο Δήμος Καρδίτσας, η Ένωση Πολιτιστικών Συλλόγων και το Επιμελητήριο.

Το Κ.Π.Ε. Μουζακίου θα συμμετέχει στις εργασίες του Συνεδρίου το Σάββατο το απόγευμα στις 21 Οκτωβρίου 2017 με παρουσίαση του προγράμματος με θέμα: «Ταξίδι στον κόσμο των βοτάνων» που υλοποιεί με μαθητές και θα προβεί και σε επίδειξη παρασκευής βοτανοαλοιφής.

Το πλήρες πρόγραμμα του Συνεδρίου μπορείτε να το βρείτε και εδώ.

Σας περιμένουμε!